اجرای ۳ میلیون هکتار بیابان‌زدایی در سال ۱۴۰۲/ کاشت یک میلیارد اصله نهال در ۴ سال

اجرای ۳ میلیون هکتار بیابان‌زدایی در سال ۱۴۰۲/ کاشت یک میلیارد اصله نهال در ۴ سال

اجرای ۳ میلیون هکتار بیابان‌زدایی در سال ۱۴۰۲/ کاشت یک میلیارد اصله نهال در ۴ سال

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « سید جواد ساداتی‌نژاد » در سومین نشست کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی افزود: سالانه باید  ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری و ۳ میلیون هکتار تثبیت بیابان انجام دهیم که این اقدامات به اعتبار نیاز دارد، بنابراین باید این امور را به مردم واگذار کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بروزرسانی پروژه خوزستان و تعمیم آن برای سایر کانون‌های بحران مورد تایید همه است اظهارداشت: پروژه خوزستان یک طرح موفق اجرایی بوده و وزارت جهاد کشاورزی در اجرای این طرح از هیچ کمکی فروگذار نخواهد کرد.

وی با اشاره به این که محدودیت منابع و اعتبارات وجود دارد، تصریح کرد: باید با اولویت‌بندی طرح‌ها را اجرا کنیم و در بودجه ۱۴۰۲ اعتباری را برای مقابله با بیابان‌زایی در نظر بگیریم تا علاوه بر طرح خوزستان، کانون‌های شش‌گانه را هم پیش ببرد.

ساداتی نژاد با اشاره به سه طرح در راستای بیایان‌زدایی گفت: یکی از این طرح‌ها توسعه آبخیزداری است، در آبخیزداری هم با این منوال ۹۰ سال تا تثبیت حوضه‌های آبخیز زمان لازم داریم و باید برای حل این مشکل راه‌حلی بیابیم.

وی ادامه داد: ما باید مقیاس آبخیزداری را تغییر دهیم و در سال ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری و ۳ میلیون هکتار تثبیت بیابان انجام دهیم که این اقدامات به اعتبار نیاز دارد و در این خصوص محدودیت داریم لذا باید این امور را به مردم واگذار کنیم.

مقام عالی وزارت با بیان این که راهی به جز مشارکت مردمی در پروژه‌ها نداریم، تاکید کرد: مردم باید از اراضی بهره‌برداری کنند و نظارت بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی باشد لذا تا جلسه آینده باید طرح و الزامات مردمی‌سازی در مهار بیابان و آبخیزداری تدوین شود.

ساداتی نژاد با اشاره به ردیف بودجه فروش اموال مازاد وزارت جهاد کشاورزی برای تامین اعتبار طرح‌های بیابان‌زدایی و آبخیزداری گفت: از آنجایی که اعتبارات دولت محدود است، اگر به ما اجازه انجام ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری از محل فروش اموال مازاد و یا تهاتر اموال داده شود، می‌توانیم این طرح را پیش ببریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که اختصاص ۲۵۰ میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی به اذن مقام معظم رهبری باعث تحرک در آبخیزداری شده بود که به دلیل تحریم دو سال است که متوقف شده، تصریح کرد: یکی از راه‌های دیگر برای جذب اعتبار فروش و یا تهاتر اموال مازاد است و اگر سازمان برنامه و بودجه و بخش‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی این اقدام را در بودجه ۱۴۰۲ لحاظ کنند، می‌توانیم در سال جدید ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری و ۳ میلیون هکتار بیابان‌زدایی را انجام دهیم.

ساداتی نژاد با اشاره به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر تولید علوفه در مراتع رها شده، اظهارداشت: مراتع ظرفیت تولید علوفه را دارد و با این اقدام علوفه از مزارع خارج می‌شود و می‌توانیم مزارع را به تولید محصولات اساسی اختصاص دهیم.

کاشت یک میلیارد اصله نهال در ۴ سال

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که برای کاشت یک میلیارد اصله نهال به تغییر مقیاس نیاز داریم، گفت: ما در کشور ۴۰ میلیون اصله نهال می‌توانیم تولید کنیم و باید مقیاس تولید را تغییر دهیم، دنیا به سمت این تغییر مقیاس و افزایش تولید رفته و این اقدام هم با کمک مردم قابل انجام است بنابراین با این اقدامات ظرف ۴ سال می‌توانیم به کاشت یک میلیارد اصله نهال برسیم.

وی بر ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در مقابله با بیابان‌زایی و آبخیزداری تاکید کرد و افزود: امسال سال دانش‌بنیان است و باید با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌وری را افزایش دهیم. دانشگاهیان سرمایه‌های کشور هستند و علم پشتیبان اجرای طرح‌های ما است.

ساداتی نژاد اظهارداشت: وزارت جهاد کشاورزی منابع اختصاصی برای سازمان منابع طبیعی در بودجه ۱۴۰۲ در نظر گرفته است و امیدواریم این ردیف بودجه حذف نشود تا بتوانیم طرح‌های آبخیزداری و بیابان‌زدایی را پیش ببریم.

منبع : www.irna.ir