افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها در دولت سیزدهم ۳ برابر شد/ رشد ۱۴ درصدی مصرف برق صنایع بزرگ

افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها در دولت سیزدهم ۳ برابر شد/ رشد ۱۴ درصدی مصرف برق صنایع بزرگ

افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها در دولت سیزدهم ۳ برابر شد/ رشد ۱۴ درصدی مصرف برق صنایع بزرگ

به گزارش  روز یکشنبه ایرنا از روابط‌عمومی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران، «امیر دودابی‌نژاد» افزود: شرکت برق حرارتی وظیفه راهبری تولید و توسعه ظرفیت تولید برق حرارتی کشور را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: تابستان سال گذشته به لحاظ تأمین برق با دشواری فراوانی روبر بوده و همین امر منجر به بروز خاموشی‌های متعدد در نقاط مختلف کشور شده بود.

معاون برق حرارتی خاطرنشان کرد: همین امر منجر شده  تا میزان تولید برق نیروگاه‌های برقابی روند نزولی گرفته و با افت سطح آب‌های زیرزمینی میزان مصرف برق بخش کشاورزی برای استحصال آب افزایش یابد که همه این مسائل منجر به تشدید ناترازی ۱۵ هزار مگاواتی تولید و مصرف برق سال گذشته شده بود.

وی گفت: امسال به لحاظ گرمای هوا و خشکسالی‌ با شرایط دشواری روبه‌رو بوده‌ایم، در سال جاری متوسط وزنی دمای هوا نسبت به سال گذشته یک و یک‌دهم درجه بیشتر بوده و میزان بارش‌ها نیز نسبت به مدت متوسط بلندمدت ۱۷ درصد کاهش‌یافته است.

دودابی‌نژاد افزود: براین‌اساس از شهریورماه سال گذشته برنامه‌ریزی منسجمی برای عبور موفق از پیک تابستان امسال در دستور کار قرار گرفت.

معاون برنامه‌ریزی شرکت برق حرارتی ادامه داد: بدین منظور برای تأمین برق پایدار پیک تابستان امسال برنامه جامع ۱۰۰ اقدامی با برخورداری از سه رکن اصلی افزایش ظرفیت تولید برق، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود و مدیریت مصرف انرژی مدنظر قرار گرفت.

وی در باره برنامه  وزارت نیرو برای افزایش ظرفیت تولید برق کشور، ادامه داد: بر اساس هدف‌گذاری صورت‌گرفته مقرر شده بود تا ظرفیت تولید برق کشور از شهریورماه سال گذشته تا پایان تابستان امسال حدود ۶ هزار مگاوات افزایش یابد که این میزان افزایش ظرفیت سه برابر مدت متوسط سال‌های گذشته بوده است.

دودابی‌نژاد بر استفاده حداکثری از ظرفیت تولید برق کشور تأکید و گفت: حدود ۸۰ درصد ظرفیت تولید برق کشور مربوط به نیروگاه‌های حرارتی، ۱۲ درصد متعلق به واحدهای برقابی و مابقی آن مربوط به نیروگاه‌های تجدیدپذیر، اتمی و مقیاس کوچک است که به فراخور شرایط فنی بایستی به‌صورت مستمر مورد تعمیر و نگهداری قرار بگیرند تا با حداکثر ظرفیت آماده تولید برق پایدار باشند.

معاون برنامه‌ریزی شرکت برق حرارتی یادآور شد: در زمینه آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی کشور توانسته‌ایم امسال برای نخستین‌بار بیش از ۹۴ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی را پیش از شروع پیک مصرف برق تابستان به اتمام رسانده و ضمن ثبت رکورد جدیدی در این بخش بتوانیم تمامی واحدها را با حداکثر آمادگی در اختیار داشته باشیم.

وی با اشاره به برنامه صنعت برق حرارتی برای ارتقای هزار و ۱۰۰ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه‌های موجود، گفت: این میزان افزایش ظرفیت با هزینه یک‌پنجم تا یک بیستم احداث نیروگاه جدید به دست خواهد آمد، بدین منظور اجرای طرح‌های ارتقای توان و رفع محدودیت تولید از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دودابی‌نژاد با اشاره به طرح‌های اجرا شده در این حوزه، افزود: در نیروگاه‌های حرارتی به‌ازای هر درجه افزایش دمای هوا نسبت به دمای ۱۵ درجه شرایط ایزو حدود هفت دهم درصد از توان قابل تولید توربین گازی کاسته می‌شود که با خنک‌کردن هوای ورودی به توربین قادر هستیم میزانی از این کاهش توان تولیدی را کاهش داده و ظرفیت موجود خود را به شکل بهتری استفاده کنیم.

معاون برنامه‌ریزی شرکت برق حرارتی اضافه کرد: همچنین با استفاده از برخی سیستم‌های کنترلی جدید توانسته‌ایم در ساعات پیک مصرف حداکثر ظرفیت تولید توربین‌های گازی را نسبت به ساعات غیر پیک در اختیار داشته باشیم؛ بنابراین ارتقای فنی توربین‌های گازی و یا رفع محدودیت تولید واحدهای بخاری از جمله اقدامات صورت‌گرفته در این زمینه بوده است.

افزایش ۱۴ درصدی مصرف برق صنایع بزرگ در تابستان

وی با تأکید بر اینکه ۴۰ درصد مشترکان صنعت برق نسبت به سال گذشته انرژی کمتری مصرف کرده‌اند، بیان کرد: انجام برنامه‌ریزی دقیق مدیریت مصرف برای حدود ۵۰ هزار واحد صنعتی در کشور موجب شده است تا میزان مصرف برق ۹ صنعت بزرگ کشور در فصل تابستان امسال ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کند.

دودابی‌نژاد با اشاره به اینکه امسال ۹۵ درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شده است، گفت: از میان برنامه ۶ هزار مگاواتی وزارت نیرو برای پیک تابستان امسال حدود چهارهزار و ۵۰۰ مگاوات آن از طریق احداث ۲۳ واحد نیروگاهی جدید و ارتقای توان تولید ۲۸۶ واحد موجود محقق شده است و مابقی آن تا پایان تابستان با احداث واحدهای جدید حرارتی و برنامه‌های پیش‌بینی شده در حوزه تجدیدپذیرها و مولدهای مقیاس کوچک عملیاتی خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی شرکت برق حرارتی با تأکید بر اینکه تا پیک تابستان سال آینده ۶ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده خواهد شد، افزود: برای ساخت هر بلوک سیکل ترکیبی به ۳.۵ سال زمان و هر هزار مگاوات نیروگاه بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

منبع : www.irna.ir