اقدام بزرگ نظام مالیاتی، نمادی از رویکرد عدالت‌محور دولت سیزدهم

اقدام بزرگ نظام مالیاتی، نمادی از رویکرد عدالت‌محور دولت سیزدهم

اقدام بزرگ نظام مالیاتی، نمادی از رویکرد عدالت‌محور دولت سیزدهم

به گزارش ایرنا از سازمان مالیاتی، داود منظور در نشست با رییس و اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت رعایت عدالت مالیاتی، اجرای پایه‌های جدید مالیاتی، مبارزه جدی با فرار مالیاتی، شناسایی مودیان جدید و رفع مسائل و مشکلات مودیان تأکید کرد.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ابتدای این جلسه، گزارشی از رویکردها و برنامه‌های تحولی نظام مالیاتی در دوره جدید ارائه کرد و گفت: نظام مالیاتی کشور برای حرکت در مسیر و سمت‌وسویی که شایسته دولت سیزدهم و در تراز یک دولت مردمی باشد، نیازمند همراهی همه ارکان نظام به‌ویژه قوه مقننه برای اصلاح و وضع قوانین روزآمد و اثربخش است.

وی آخرین وضعیت وصولی درآمدهای مالیاتی و دستاوردهای نظام مالیاتی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، از جمله رکورد وصولی درآمدهای مالیاتی، رشد چشمگیر اظهارنامه‌های دریافتی، شناسایی بیش از دو میلیون مودی جدید، اجرای شیوه‌های جدید مبارزه با فرار مالیاتی، وصول معوقات مالیاتی، تسریع در رسیدگی‌ها، تسریع در فرایند دادرسی مالیاتی و همچنین تحولات مربوط به حوزه هوشمندسازی نظام مالیاتی به اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین نصرالله پژمان فر، رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز در این نشست ضمن قابل‌تقدیر خواندن تحولات نظام مالیاتی در یکسال اخیر عنوان کرد: اقدامات مهمی که سازمان امور مالیاتی در دولت سیزدهم انجام داده،در دولت قبل نبوده و مبنای این کار بزرگ این است که در این دوره عدالت مالیاتی اولویت یافته و به کم‌شدن نابرابری‌ها کمک می‌کند. سازمان امور مالیاتی کشور توانسته با برنامه‌ریزی و اقدامات منسجم آنچه در قانون بودجه سال جاری پیش‌بینی‌شده بود را تحقق بخشد و حتی از اهداف ترسیم شده پیشی بگیرد.

وی تصریح کرد: کمیسیون اصل ۹۰ یک کمیسیون نظارتی است و به‌عنوان یک دستگاه نظارتی که مسئولیت نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی را بر عهده دارد، نقش مهمی در بهبود عملکرد و رفع مسائل و مشکلات دستگاه‌های اجرایی و پیگیری مشکلات و دغدغه‌های مردم در جهت رفع مطالبات عمومی دارد.

در این جلسه، اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز ضمن ارائه دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در خصوص پیشرفت‌های نظام مالیاتی و همچنین چالش‌های پیشرو برای تحقق نظام مدرن مالیاتی، مسائل و دغدغه‌های مالیاتی و از جمله مسائل مردم حوزه انتخابی خود را با رییس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور مطرح کرده و در ادامه، راهکارهای حل‌وفصل این مسائل مورد بررسی قرار گرفت.

منبع : www.irna.ir