تعیین ضرب‌الاجل فوری برای خروج کالاها از مجتمع بندری امام خمینی(ره)

تعیین ضرب‌الاجل فوری برای خروج کالاها از مجتمع بندری امام خمینی(ره)

تعیین ضرب‌الاجل فوری برای خروج کالاها از مجتمع بندری امام خمینی(ره)

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، تیم اعزامی نهاد ریاست جمهوری متشکل از «محمدرضا یزدی» رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، «محمدرضا محمدخانی» رئیس دفتر معاون اول رئیس جمهور، «علی‌اکبر حسینی مهراب» دبیر ستاد تنظیم بازار و مشاور معاون رئیس جمهور و جمعی از مدیران کشوری و استانی آخرین وضعیت انبارهای مجتمع بندری و توزیع کالا در مقاصد مصرف کشور از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت.

«بهروز آقائی» مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در این باره گفته است: با توجه به ضرورت ترخیص و جابه‌جایی کالاهای انبار شده در بندر امام خمینی(ره)، نهاد ریاست جمهوری برای رفع موانع مربوط به خروج این کالاها از مجتمع بندری امام خمینی(ره) هیأت بازرسی تشکیل داد و اعضای این هیأت به نمایندگی از رئیس جمهور به طور ویژه جهت بررسی موضوع تسریع خروج کالا، از شرایط انبارها و وضعیت بارگیری و خروج این بندر بازدید کردند.

آقایی افزود: این بازدید منجر به تعیین ضرب‌الاجل فوری برای خروج کالاها از مجتمع بندری امام خمینی (ره) شده است که دستگاه‌‎های متولی در بخش حمل و نقل، تجارت، گمرک و صاحبان کالای دولتی باید این ضرب‌الاجل را هرچه زودتر و با فوریت در دستور کار قرار دهند.

چهار میلیون تن کالای اساسی در انبارهای بندر امام خمینی(ره)

وی با بیان اینکه پیشنهادهای اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان برای خروج کالاهای رسوب یافته در انبارهای این بندر از جمله مصوبات سفر هیأت بازرسی نهاد ریاست جمهوری محسوب می شود، افزود: صاحبان کالا می‌بایست برای افزایش ظرفیت حمل محموله کالاهای اساسی استفاده از حمل و نقل ریلی را در دستور کار قرار دهند.

آقایی اضافه کرد: علاوه بر این نیز پرداخت مطالبات مربوط به شرکت‌های تخلیه و بارگیری، صاحبان کالا، صاحبان سایت‌های نگهداری، شرکت‌های حمل و نقلی و دستگاه‌های خدمات‌دهنده (دامپزشکی، استاندارد، قرنطینه، بنادر و دریانوردی) توسط بخش دولتی نیز باید با برنامه‌ریزی دقیق انجام گیرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان همچنین یکی از راهکارهای مهم برای کاهش رسوب کالا در بندر امام خمینی(ره) را استفاده از ظرفیت انبارهای خارج از این مجتمع بندری عنوان کرد و افزود: بهره‌گیری از ظرفیت انبارهای خارج از محوطه بندری تا شعاع ۳۰ کیلومتر (با قرار گرفتن تحت کلید گمرک) می‌تواند در روند افزایش ظرفیت انبارش حمل کالاهای اساسی تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: لازم است تسریع در انجام آزمایش‌ها و صدور مجوزها (استاندارد، قرنطینه، بهداشت و دامپزشکی) با حداقل زمان باید مورد توجه دستگاه‌های مربوطه قرار گیرد.

آقایی همچنین ایجاد جذابیت تشویقی برای سوق دادن کامیون‌ها جهت انتقال کالای اساسی از مجتمع بندری امام خمینی(ره) را ضروری دانست و گفت: ارائه برنامه زمان‌بندی ورود کشتی‌های کالاهای اساسی توسط دستگاه‌های مربوطه از جمله اقدامات کاربردی دیگر برای افزایش بهره‌وری و ارتقای سطح خدمات بندری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود به وجود ۴ میلیون تن کالای اساسی در انبارهای مجتمع بندری امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: به همین دلیل، انبارهای این بندر در آستانه تکمیل ظرفیت قرار دارند.

منبع : www.irna.ir