سقوط غیرمنتظره سفارش ماشین‌آلات در سومین اقتصاد بزرگ جهان

سقوط غیرمنتظره سفارش ماشین‌آلات در سومین اقتصاد بزرگ جهان

سقوط غیرمنتظره سفارش ماشین‌آلات در سومین اقتصاد بزرگ جهان

سقوط غیرمنتظره سفارش ماشین‌آلات در سومین اقتصاد بزرگ جهان

سفارش‌ ماشین‌آلات ژاپن بیشترین کاهش را در شش ماه گذشته ثبت کرد.

به گزارش ایسنا، سفارش ماشین‌آلات ژاپن در ماه آگوست به دلیل فشار ناشی از کندی اقتصاد جهانی و ضعیف‌تر شدن ین که هزینه‌های واردات را بالا می‌برد و چشم‌انداز مخارج شرکت‌ها را تیره می‌کند، بیشترین کاهش یک ماهه خود را در شش ماه گذشته ثبت کرد.

نظرسنجی رویترز نشان داد که اعتماد تجاری در تولیدکنندگان بزرگ به پایین‌ترین حد در پنج ماه گذشته رسیده است زیرا ضربه مضاعف تورم و کاهش رشد جهانی به اقتصاد متکی به تجارت آسیب می‌زند. این کاهش شدیدترین کاهش ماهانه از زمان افت ۹.۸ درصدی در فوریه بود و ضعیف‌تر از میانگین پیش‌بینی کاهش ۲.۳ درصدی اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز بود.

دارن تای، اقتصاددان ژاپنی در کپیتال اکونومیکس، می‌گوید: اگرچه سفارشات ماشین‌آلات اصلی در ماه آگوست به دلیل سقوط سفارشات غیر تولیدی به شدت کاهش یافت، میانگین سه ماهه سوم همچنان به افزایش رشد سرمایه‌گذاری غیرمسکونی اشاره دارد.

آنچه مهم است این است که میانگین سفارشات ماشین‌آلات سه ماهه سوم تا کنون یک درصد قوی‌تر از سه ماهه دوم است. این نظرسنجی به کاهش رشد جهانی اشاره کرد. سفارشات خارج از کشور برای بزرگ‌ترین افت خود از مارس ۲۰۲۱ و چهارمین ماه متوالی کاهش ۱۸.۹ درصد کاهش یافت.

تاکشی مینامی، اقتصاددان ارشد مؤسسه تحقیقاتی نورینچوکین گفت: سازندگان کالاهای سرمایه‌ای تاکنون از تقاضای خارج از کشور سود برده‌اند اما به دلیل تأثیر رکود اقتصادی در خارج از کشور، شتاب در حال تضعیف است.

در نظرسنجی رویترز، شاخص احساسات تولیدکنندگان در ماه اکتبر کاهش یافت زیرا انقباضات پولی در سراسر جهان و کاهش اخیر ارزش ین به کمترین میزان در ۲۴ سال گذشته در برابر دلار به احساسات شرکت‌ها آسیب رساند.

سومین اقتصاد بزرگ جهان تاکنون توانسته است با سرعت نسبتاً قوی در سال جاری رشد کند و رشد سالانه ۳.۵ درصدی را در سه ماهه دوم به دلیل افزایش مخارج خصوصی پس از لغو محدودیت‌های محلی کووید-۱۹ توسط دولت افزایش داد اما با خطرات ناشی از رکود اقتصادی در آسیا و ایالات‌متحده مواجه است که چشم‌انداز بهبود قوی‌تر را مختل کرده و شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان را محتاط‌تر می‌کند.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir