شرکت‏‌های بورس و فرابورس ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی هستند

شرکت‏‌های بورس و فرابورس ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی هستند

شرکت‏‌های بورس و فرابورس ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی هستند

به گزارش ایرنا از سازمان مالیاتی، محمد برزگری در این باره اظهار داشت: شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس به‌عنوان نخستین گروه از مشمولان اجراکننده قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان از اول آبان‌ماه امسال ملزم به اجرای این قانون بوده و هم اکنون در حال صدور صورت‌حساب الکترونیکی هستند.

وی افزود: با تصویب قانون دایمی مالیات بر ارزش‌افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، کلیه اشخاص مشمول این قانون مکلف به عضویت و ثبت‌نام در سامانه مؤدیان و صدور صورت‌حساب الکترونیکی برای فروش کالا و خدمات خود شده‌اند. براین‌اساس، سازمان امور مالیاتی کشور با فراهم‌کردن بسترها و زیرساخت‏های لازم برای اجرای این قانون، تصمیم به اجرای تدریجی این قانون گرفت که طبق آن، طی یک سال و نیم و در ۶ مرحله کلیه مودیان مالیاتی ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی می‌شوند و اولین گروه فراخوان شده شامل شرکت‏‎های پذیرفته شده در بورس و فرابورس از اول آبان‌ماه سال جاری، مشمول اجرای قانون شده که هم اینک در حال صدور صورت‌حساب الکترونیکی هستند.

برزگری به ضمانت‏‌های اجرایی قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان هم اشاره کرد و گفت: بر اساس ماده (۲۲) این قانون، عدم صدور صورت‌حساب الکترونیکی، معادل ۱۰ درصد مجموع مبلغ فروش انجام شده بدون صدور صورت‌حساب الکترونیکی یا بیست میلیون ریال، هریک که بیشتر باشد، جریمه دارد. همچنین، عدم عضویت در سامانه مودیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی متعلق به سایر مودیان و یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، معادل ۱۰ درصد مجموع مبلغ فروش انجام شده از آن طرق، یا بیست میلیون ریال، هریک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت‏های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‏های موضوع قانون مالیات‏های مستقیم در همان سال مالی را در پی خواهد داشت.

شایان ذکر است در راستای آشنایی مودیان با پیاده سازی قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و تبیین این قانون، سازمان امور مالیاتی کشور همایشی را با حضور مدیران و نمایندگان بیش از ۶۰۰ شرکت پذیرفته شده در بورس و فرابورس در تاریخ ۲۳ شهریورماه سال جاری  در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار کرد.

علاوه بر این، مرکز تنظیم مقررات،  نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان تاکنون جلسات متعددی با گروه‏های مشمول جهت آموزش، رفع ابهامات فنی، قانونی و اجرایی این قانون و پاسخگویی به اشکالات مودیان برگزار و اخیراً مکاتبه‌ای با تعداد زیادی از شرکت‏های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، انجام داده که جزئیات فرایند عملیاتی صدور صورتحساب الکترونیکی از نحوه تکمیل تا مشخصات فنی پایانه‌های فروشگاهی و روش‏های ارسال آن جهت اجرای بهینه و اثربخش این قانون در آنها تصریح شده است.

.

منبع : www.irna.ir