قطعی‌های برق برنامه‌ریزی شده بود و در تولید فولاد تاثیرگذار نشد/ رشد ۷ درصدی تولید فولاد

قطعی‌های برق برنامه‌ریزی شده بود و در تولید فولاد تاثیرگذار نشد/ رشد ۷ درصدی تولید فولاد

قطعی‌های برق برنامه‌ریزی شده بود و در تولید فولاد تاثیرگذار نشد/ رشد ۷ درصدی تولید فولاد

«سید رسول خلیفه سلطان» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: بررسی آمارها حاکیست در پنج ماهه نخست امسال رشد تولید فولاد خام و محصولات فولادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته محقق شد.

وی بیان داشت: هرچند با وجود طرح‌های جدیدی که همه ساله احداث شده و ظرفیت‌های توسعه‌ای شرکت‌های فولادی، همه سال شاهد رشد ۶ تا ۷ درصدی در این صنعت هستیم، اما برخی عوامل ازجمله کاهش قطعی‌های برق در سال جاری و مدیریت این مهم و قطعی‌های برنامه ریزی شده سبب شد تا واحدها کمتر با دغدغه افت تولید مواجه شوند.

خلیفه سلطان، توسعه بازارهای منطقه‌ای را در شرایط کنونی برای بخش فولاد کشور ضروری برشمرد و افزود: آمارها گویای افزایش تولید فولاد و محصولات فولادی در سال جاری و همچنین سال‌های آینده است و باید بتوانیم مازاد تولیدات خود را پس از رفع کامل نیازهای داخلی صادر کنیم که در غیر این صورت می‌تواند مشکل‌ساز شود.

این مقام صنفی تصریح کرد: به‌طور قطع یافتن بازارهای جدید به ویژه در کشورهای همسایه و منطقه بسیار مهم است و دولت ضمن حمایت‌های خوبی که تاکنون از صادرکنندگان داشته، باید شرایط را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان تسهیل کرده و به ارائه مشوق‌هایی بپردازد که صادرات واحدها را بیش از پیش به‌صرفه کند.

وی یادآور شد: اکنون روس‌ها با توجه به مناقشه نظامی پیش آمده با اوکراین و مواجهه با تحریم‌های غرب، بیش از گذشته در بازارهای ما حضور دارند و علاوه بر آن با دمپینگ قیمتی در منطقه صرفه اقتصادی محصولات کشورمان را با کاهش مواجه کرده‌اند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: دغدغه تنظیم بازار برای فولاد در داخل وجود ندارد، عرضه‌ها پاسخگوی تقاضاهای موجود است و حتی برای رفع نیازها در طرح ملی مسکن آمادگی کامل وجود دارد؛ با این حال امروز تسهیل‌گری صادرات و یافتن بازارهای جدید مهم‌ترین چالش در صنعت فولاد به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، بررسی عملکرد شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی حاکی از تولید ۱۱.۹ میلیون تن فولاد خام از ابتدای امسال تا پایان مردادماه و رشد ۹.۹ درصدی آن در هم‌سنجی با سال ۱۴۰۰ است. بررسی آمارها همچنین نشان‌دهنده رشد ۸ درصدی تولید محصولات فولادی در پنج ماهه امسال با ثبت ۱۰.۷ میلیون تن است.

منبع : www.irna.ir
حتما بخوانید : صندوق‌های نامرئی پست